merilista
7.8MERIBra möjlighet
1-rumslägenhet i Business Bay, Dubai — €815,000

Dubai · UAE

1-rumslägenhet i Business Bay, Dubai — €815,000

+16

1-rumslägenhet i Business Bay, Dubai — €815,000

Dubai · UAE

AED 3,415,000· €803,000·Apartment·1 bedrooms·2 bathrooms·112 m²·MERI 7.8

Business Bay, känt för sin dynamiska blandning av kommersiella och bostadsområden, rymmer denna kanalfrontfastighet som erbjuder omedelbar närhet till viktiga attraktioner som Dubai Mall och Jumeirah Beach. Utvecklingen är strategiskt belägen inom fem minuter från Downtown Dubai, vilket säkerställer att invånarna enkelt kan nå både fritids- och affärsfaciliteter. I närheten finns ett varierat utbud av restauranger och underhållningsalternativ som tillgodoser olika livsstilar, medan sjukhus och utbildningsinstitutioner är bekvämt belägna inom en kort bilresa.

Denna fastighet är särskilt lämplig för investerare som söker hög avkastning på investeringar, liksom för köpare av andra hem som söker en livlig stadsdel. Med den pågående utvecklingen i Business Bay och dess dragningskraft för både expats och lokalbefolkning visar den lokala marknaden stark potential för långsiktig värdeökning. Erbjudandet inkluderar även avbetalningsalternativ fram till leverans, vilket gör det till ett attraktivt val för dem som vill säkra en fot i ett snabbt utvecklande område.

Varför denna egendom sticker ut

• Business Bay är ett eftertraktat område med hög efterfrågan på både bostäder och kommersiella ytor.

• Prissatt till €815,000 för 112m², erbjuder det konkurrenskraftigt värde på den lokala marknaden.

• Idealisk för långsiktiga investeringar eller som hyresfastighet på grund av dess strategiska läge och bekvämligheter.

TypApartment
Sovrum1
Badrum2
Boarea112 m²
Plot area1000 m²
Pris / m²€7,170
AED / m²AED 30,491
StadDubai
LandUAE
KällaTEKCE Fastigheter
Annonserings-IDtekce_DXB-00070-1-MiddleFloor

Location

Mer i dubai

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

Dubai · Apartment

€4,565,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

Dubai · Apartment

€5,265,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

Dubai · Apartment

€1,965,000

AED 3,415,000

803,000

AED 30,491 / m²7,170 / m²·MERI 7.8
Verified by EVE· 13 Apr 2026

property.agentMatchTitle

property.agentMatchDesc

Snabb kontakt — vi skickar dig den fullständiga fastighetsrapporten

Gratis · Ingen förpliktelse · Svar inom 24h

Visit MeriSignature →

Marknadsdata på Merilista hämtas från officiella offentliga källor (Eurostat, INE, Dubai Land Department, CBRT) och är endast för informationsändamål. MERI-poäng är jämförande indikatorer — inte finansiell rådgivning. Genomför alltid oberoende due diligence innan du fattar investeringsbeslut. Ansvarsfriskrivning