merilista
7.5MERIBra möjlighet
3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

Dubai · UAE

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

+29

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

Dubai · UAE

AED 22,370,000· €5,265,000·Apartment·3 bedrooms·4 bathrooms·357 m²·MERI 7.5

Burj Khalifa View Apartments ligger i Al Safa-distriktet i Dubai, som kännetecknas av sin blandning av bostäder och kommersiella ytor. Området har ett bra utbud av bekvämligheter, inklusive köpcentrum, affärscentra och grönområden, särskilt den stora Safa Park, som erbjuder promenadstigar och rekreationsanläggningar. Denna centrala plats ger bekväm tillgång till viktiga destinationer som Burj Khalifa, Meydan Dubai och Dubai International Airport, vilket ökar dess attraktivitet för olika boendeformer.

Denna fastighet är särskilt lämpad för höginkomsttagare som söker ett andra hem eller investerare som letar efter avkastning på en snabbt växande marknad. Närvaron av lyxiga bekvämligheter och närheten till Dubais finansiella centra gör det till ett gångbart alternativ för dem som är intresserade av långsiktiga uthyrningar eller livsstilsinriktat boende. Med en marknad som visar en konstant efterfrågan på högkvalitativa fastigheter, passar denna lägenhet väl in med preferenserna hos kräsna köpare.

Varför denna egendom sticker ut

• Al Safa är centralt beläget och erbjuder enkel tillgång till stora affärs- och nöjesdistrikt.

• Priset på €5,340,000 gör fastigheten till ett konkurrenskraftigt alternativ i lyxsegmentet.

• Idealisk för köpare av andra hem eller investerare som söker hyresinkomster på en växande marknad.

TypApartment
Sovrum3
Badrum4
Boarea357 m²
Plot area8000 m²
Pris / m²€14,748
AED / m²AED 62,661
StadDubai
LandUAE
KällaTEKCE Fastigheter
Annonserings-IDtekce_DXB-00077-3-MiddleFloor

Location

Mer i dubai

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

Dubai · Apartment

€4,565,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

Dubai · Apartment

€1,965,000

1-rumslägenhet i Sobha Hartland II, Dubai — €484,000

1-rumslägenhet i Sobha Hartland II, Dubai — €484,000

Dubai · Apartment

€477,000

AED 22,370,000

5,265,000

AED 62,661 / m²14,748 / m²·MERI 7.5
Verified by EVE· 13 Apr 2026

property.agentMatchTitle

property.agentMatchDesc

Snabb kontakt — vi skickar dig den fullständiga fastighetsrapporten

Gratis · Ingen förpliktelse · Svar inom 24h

Visit MeriSignature →

Marknadsdata på Merilista hämtas från officiella offentliga källor (Eurostat, INE, Dubai Land Department, CBRT) och är endast för informationsändamål. MERI-poäng är jämförande indikatorer — inte finansiell rådgivning. Genomför alltid oberoende due diligence innan du fattar investeringsbeslut. Ansvarsfriskrivning