merilista
7.8MERIBra möjlighet
1-rumslägenhet i Dubai Business Bay — €753,000

Dubai · UAE

1-rumslägenhet i Dubai Business Bay — €753,000

+23

1-rumslägenhet i Dubai Business Bay — €753,000

Dubai · UAE

AED 3,155,000· €742,000·Apartment·1 bedrooms·2 bathrooms·90 m²·MERI 7.8

Business Bay fungerar som ett dynamiskt centrum i Dubai, kännetecknat av sina moderna skyskrapor och närheten till Dubai-kanalen. Detta höghus är bland de högsta i området och är idealt beläget inom en kort bilresa från viktiga destinationer, inklusive Dubai Downtown och Mall of the Emirates. Viktiga tjänster, såsom hälsofaciliteter och utbildningsinstitutioner, ligger också inom en 15-minuters radie, vilket ökar områdets attraktionskraft för både boende och investerare.

Denna fastighet tillgodoser en mångfaldig publik, inklusive investerare som söker hyresmöjligheter och köpare av andra hem som önskar en fot i en livlig stadsdel. Den lokala marknaden visar en konstant efterfrågan på bostadsfastigheter, stärkt av Business Bays pågående utveckling och infrastrukturförbättringar. Med tanke på dess bekvämligheter och strategiska läge är fastigheten väl positionerad för långsiktig värdebevarande.

Varför denna egendom sticker ut

• Business Bay är ett eftertraktat område med stark efterfrågan på bostadsboende.

• Prissatt till €753,000 för en enhet på 90m², erbjuder den en konkurrenskraftig marknadsposition.

• Lämplig för långsiktiga investeringar eller uthyrningar på grund av hög hyresgästintresse i distriktet.

TypApartment
Sovrum1
Badrum2
Boarea90 m²
Plot area3000 m²
Pris / m²€8,244
AED / m²AED 35,056
StadDubai
LandUAE
KällaTEKCE Fastigheter
Annonserings-IDtekce_DXB-00114-1-MiddleFloor

Location

Mer i dubai

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

Dubai · Apartment

€4,565,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

Dubai · Apartment

€5,265,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

Dubai · Apartment

€1,965,000

AED 3,155,000

742,000

AED 35,056 / m²8,244 / m²·MERI 7.8
Verified by EVE· 13 Apr 2026

property.agentMatchTitle

property.agentMatchDesc

Snabb kontakt — vi skickar dig den fullständiga fastighetsrapporten

Gratis · Ingen förpliktelse · Svar inom 24h

Visit MeriSignature →

Marknadsdata på Merilista hämtas från officiella offentliga källor (Eurostat, INE, Dubai Land Department, CBRT) och är endast för informationsändamål. MERI-poäng är jämförande indikatorer — inte finansiell rådgivning. Genomför alltid oberoende due diligence innan du fattar investeringsbeslut. Ansvarsfriskrivning