merilista
7.8MERIBra möjlighet
1-rumslägenhet i Dubai Maritime City — €685,000

Dubai · UAE

1-rumslägenhet i Dubai Maritime City — €685,000

+10

1-rumslägenhet i Dubai Maritime City — €685,000

Dubai · UAE

AED 2,870,000· €675,000·Apartment·1 bedrooms·2 bathrooms·71 m²·MERI 7.8

Chelsea Football Club Signature Apartments ligger inom Dubai Maritime City, ett område känt för sin blandning av bostads- och kommersiella utvecklingar längs vattnet. Denna plats har nära till viktiga attraktioner, såsom Mina Rashid, offentliga stränder och det livliga Gold Souk, allt inom en kort bilresa. Områdets infrastruktur är anpassad för både marina företag och stadsboende, vilket erbjuder en unik livsstil som tillgodoser olika behov.

Denna fastighet är väl lämpad för investerare som söker en distinkt möjlighet på en snabbt växande marknad. Kombinationen av en varumärkesbostad och dess strategiska läge gör den attraktiv för köpare av andra hem och personer som flyttar. Eftersom Dubai Maritime City fortsätter att växa, förväntas efterfrågan på fastigheter här öka, vilket gör detta till ett tilltalande alternativ för dem som är intresserade av långsiktig värdeökning och hyrespotential.

Varför denna egendom sticker ut

• Maritime City upplever en ökning av efterfrågan på grund av sitt läge vid vattnet.

• Prissatt till €685,000 för 71m², erbjuder det konkurrenskraftigt värde i området.

• Idealiskt för långsiktiga investeringar eller som ett andra hem med olika livsstilsfaciliteter.

TypApartment
Sovrum1
Badrum2
Boarea71 m²
Pris / m²€9,507
AED / m²AED 40,423
StadDubai
LandUAE
KällaTEKCE Fastigheter
Annonserings-IDtekce_DXB-00243-1-MiddleFloor

Location

Mer i dubai

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

2-rumslägenhet i Dubai — €4,540,000

Dubai · Apartment

€4,565,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

3-rumslägenhet i Dubai — €5,340,000

Dubai · Apartment

€5,265,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

3-rumslägenhet i Dubai — €1,990,000

Dubai · Apartment

€1,965,000

AED 2,870,000

675,000

AED 40,423 / m²9,507 / m²·MERI 7.8
Verified by EVE· 13 Apr 2026

property.agentMatchTitle

property.agentMatchDesc

Snabb kontakt — vi skickar dig den fullständiga fastighetsrapporten

Gratis · Ingen förpliktelse · Svar inom 24h

Visit MeriSignature →

Marknadsdata på Merilista hämtas från officiella offentliga källor (Eurostat, INE, Dubai Land Department, CBRT) och är endast för informationsändamål. MERI-poäng är jämförande indikatorer — inte finansiell rådgivning. Genomför alltid oberoende due diligence innan du fattar investeringsbeslut. Ansvarsfriskrivning